دوچرخه

موتور شارژی و دوچرخه شارژی

وقت آن رسیده است تا با بی تحرکی خداحافظی کنید و برای سلامتی و تندرستی خود راه حلی مناسب را پیدا کنید. خرید دوچرخه های برقی می تواند این راه حل جذاب باشد. با دوچرخه های برقی علاوه بر تضمین سلامت جسمی و روحی خود، تفریحی سالم و مفرح را نیز خواهید داشت. دوچرخه های برقی یکی از هیجان انگیزترین ترکیب های یک وسیله مکانیکی و برقی هستند. اگر شما نیز جزو افرادی هستید که از دوچرخه سواری لذت برده و در عین حال گاهی نیازمند یک نیروی رانشی اضافی برای آسان تر شدن حرکت خود هستند، دوچرخه های برقی وسیله ای است که می تواند شما را جذب خود کند.

دوچرخه برقی در نگاه اول همان دوچرخه معمولی است . این محصول از همان طراحی , شماتیک و کارایی دوچرخه های معمولی بهره می برد , اما شامل یک موتور الکتریکی می باشد که با استفاده از یک باتری قابل شارژ به دوچرخه سوار یک قدرت کمکی و یک سواری راحت تر را ارائه می دهد. دوچرخه برقی که با نام دوچرخه الکترونیکی یا ebike نیز شناخته می شود ، دوچرخه ای با موتور الکتریکی یکپارچه است که می تواند برای کمک به پیشرانه استفاده شود. انواع مختلفی از دوچرخه های الکترونیکی در سراسر جهان در دسترس است ، اما به طور کلی در دو دسته گسترده قرار می گیرند. دوچرخه هایی که به قدرت پدال سوار کمک می کنند (به عنوان مثال pedelecs) و دوچرخه هایی که باعث اضافه شدن دریچه گاز می شوند و عملکرد سبک موتور را یکپارچه می کنند. هر دو توانایی رکاب زدن توسط راکب را حفظ می کنند و بنابراین میتوان گفت که جزو موتورسیکلت های برقی نیستند.

این گونه دوچرخه ها ( دوچرخه های برقی ) تمام دلایلی که مردم را برای استفاده نکردن از دوچرخه دارند ( مانند : عبور از موانع سخت , خستگی از پدال زدن و … ) را از بین برده است. عملکرد دوچرخه های الکترونیکی مانند وسایل نقلیه الکتریکی هیبریدی است زیرا موتور الکتریکی پیشرانه باتری را با منبع دیگری از برق ترکیب می کند اما این بار با استفاده از پدال به جای قدرت موتور داخلی ، بنابراین در برخی موارد اصطلاحات استفاده شده برای این محصول دوچرخه برقی هیبریدی یا دوچرخه برقی پدال هیبریدی است.

دوچرخه های برقی یکی از هیجان انگیزترین ترکیب های یک وسیله مکانیکی و برقی هستند. اگر شما نیز جزو افرادی هستید که از دوچرخه سواری لذت برده و در عین حال گاهی نیازمند یک نیروی رانشی اضافی برای آسان تر شدن حرکت خود هستند، دوچرخه های برقی وسیله ای است که می تواند شما را جذب خود کند.

 

چرا انتخاب دوچرخه برقی ؟

دلایل زیادی وجود دارد که یک دوچرخه سوار چه در سطح مبتدی و چه در سطح حرفه ای می تواند دوچرخه برقی را برگزیند. در این بخش به دو فاکتور مهم در این رابطه می پردازیم.

– صرفه جویی در هزینه و وقت

در یک روند افزایشی مردم در سراسر جهان راغب به استفاده از دوچرخه های برقی ( شارژی ) به عنوان یک وسیله حمل و نقل مناسب برای سفرهای کوتاه و روزمره از جمله رفتن به محل کار یا مدرسه , خرید مواد غذایی و … شده اند.

استفاده از دوچرخه برقی برای این سفرهای کوتاه باعث صرفه جویی در وقت و هزینه می شود.

عدم دغدغه برای جای پارک , سرعت در جا به جایی و عدم تحمل ترافیک از دیگر عوامل موثر در خرید دوچرخه برقی و کاهش اتلاف وقت و هزینه می باشد.

– کمک به یک زندگی سالم

چه برای استفاده روزانه و چه برای سواری به عنوان ورزش کردن , دوچرخه های برقی در یک زندگی سالم , فعال بودن و یک برنامه ی ورزشی تاثیر دارند.

در مواجهه با موانعی مانند دست اندازها , سربالایی ها و حتی برخی صخره ها به کمک موتور الکتریکی می توان بدون مشکل و با تلاش کم به راحتی از پس آن برآمد.

همچنین برای ورزشکارانی که دچار مصدومیت شده اند به کمک موتور الکتریکی فشار کمتری به عضلات پا وارد می شود و برای کسانی که در این زمینه تازه کار هستند این امر باعث می شود که به راحتی از سواری لذت ببرند.

علت خاص بودن دوچرخه های برقی

برای بیشتر مردم چیزی که دوچرخه های برقی را منحصر به فرد می کند , ادغام قدرت پدال زدن و قدرت موتور الکتریکی این محصول می باشد.

این ادغام باعث کمک کردن به یک دوچرخه سواری لذت بخش می شود.

دوچرخه های برقی چگونه کار می کنند؟

تفاوت اصلی یک دوچرخه برقی و معمولی، در موتور باتری دار آن است. این موتور در شرایط مورد نیاز به عنوان یک نیروی محرکه کمکی به یاری دوچرخه سوار خواهد آمد. همچنین اغلب دوچرخه های برقی دارای یک صفحه نمایش کوچک هستند که میزان شارژ باتری، سرعت حرکت و برخی دیگر از پارامترهای اصلی در آن نمایش داده شده و شما می توانید قدرت موتور دوچرخه را نیز با استفاده از این صفحه نمایش تنظیم کنید. در دوچرخه های برقی می توانید سرعت حرکت خود را با قدرت موتور تنظیم کرده و تجربه لذت بخش تری از دوچرخه سواری داشته باشید.

سرعت حرکت دوچرخه های برقی در اغلب برندهای دنیا ( به دلیل قوانین و مقررات موجود در این زمینه ) حداکثر به ۱۵.۵ مایل در ساعت ( ۲۵ کیلومتر در ساعت)  می رسد. اعمال محدودیت سرعت باعث شده تا استفاده از دوچرخه های برقی نیازی به دریافت گواهی نامه و یا بیمه خاصی نداشته باشد. اما به این نکته دقت کنید که محدودیت سرعت دوچرخه های برقی، به این معنا نیست که شما به هیچ وجه نمی توانید سریع تر از این محدوده حرکت کنید. در واقع این محدودیت به این معنا است که هنگامی که سرعت شما به حداکثر میزان مجاز برسد، موتور الکتریکی دوچرخه نیروی محرکه خود را قطع خواهد کرد. اما در صورت نیاز می توانید با پدال زدن و به صورت فیزیکی با هر سرعتی حرکت کنید.

آیا می توانیم با دوچرخه برقی ورزش کنیم؟

بله! برخلاف تصور برخی از مردم، دوچرخه های برقی با وجود نیروی حرکتی کمکی خود، همچنان یک وسیله مناسب برای ورزش کردن هستند. در واقع شما می توانید سطح محرکه موتور دستگاه را متناسب با نیاز و وضعیت فعلی خود تنظیم کنید. برای مثال اگر برای سال ها از ورزش و دوچرخه سواری دور بوده اید و اکنون قصد آغاز آن را دارید، استفاده از سطوح بالاتر کمکی موتور می تواند خیال شما را آسوده کند. به مرور زمان و با افزایش آمادگی بدنی، می توانید سطح کمکی را کاهش داده و بیشتر انرژی حرکت را از طریق مکانیکی و پدال زدن مهیا کنید.

همچنین اگر در حد رایج و معمول دوچرخه سواری کرده و تنها از تپه ها و جاده هایی با شیب بلند بیزارید، موتور دوچرخه های برقی می تواند تنها در این شرایط به کمک شما آمده و سایر مسیر را توان رکاب زدن به شما بسپارد. در حالت کلی یک دوچرخه برقی در حالت خاموش و عادی، از لحاظ میزان انرژی مورد نیاز برای حرکت هیچ تفاوتی با دوچرخه های دیگر ندارد. این وسیله در شرایطی مانند آغاز ورزش پس از عدم تحرک طولانی مدت، استفاده در مسیرهای شیب دار و یا استفاده طولانی مدت در طول روز بدون احساس خستگی با نیروی کمکی الکتریکی خود به کمک شما خواهد رسید.

وزن دوچرخه برقی

در حالت عمومی دوچرخه های برقی حدود ۱۰ کیلوگرم سنگین تر از دوچرخه های استاندارد هستند. استفاده از لوازم خاص این وسیله مانند باتری بزرگ، موتور حرکتی و برخی دیگر از لوازم جانبی، دلیل اصلی این افزایش وزن است. وزن دوچرخه های برقی به طور میانگین به صورت زیر دسته بندی می شود:

 • دوچرخه های هیبریدی: حدود ۱۵ کیلوگرم
 • دوچرخه های برقی هیبریدی: حدود ۲۵ کیلوگرم
 • دوچرخه های برقی تاشو: حدود ۱۶ الی ۱۸ کیلوگرم

البته به این نکته توجه داشته باشید که به لطف نیروی کمکی دوچرخه های برقی، این وزن اضافی در حین حرکت چندان حس نمی شود؛ مگر این که باتری دوچرخه به اتمام رسیده و در حین بالا رفتن از یک مسیر شیب دار باشید. با این حال بلند کردن و حمل دوچرخه برقی به کمک دست دشوارتر از دوچرخه های استاندارد و معمولی است.

 

انواع دوچرخه برقی از لحاظ محل قرارگیری موتور

در حال حاضر مدل های بسیار متنوعی برای دوچرخه ها ازجمله دوچرخه های کوهستانی، دوچرخه های جاده ای، دوچرخه های شهری، دوچرخه های تاشو و دوچرخه های هیبریدی در بازار وجود داشته و تقریباً تمام نوع این موارد دارای یک نسخه برقی هستند. صرف نظر از نوع دوچرخه الکتریکی که به دنبال آن هستید، محل قرارگیری موتور آن بر روی دوچرخه یک نکته مهم است که در هنگام خرید آن باید مورد توجه قرار بگیرد.

محل قرارگیری موتور تأثیر بسیاری در کنترل دوچرخه، سهولت حمل و نقل، قیمت و فاکتورهای دیگر آن دارند. برای مثال دوچرخه های برقی با موتور میانی نسبت به سایر مدل ها اندکی گران تر هستند؛ اما حرکت با آنها روان تر است. در ادامه به صورت مفصل به هر یک از دسته بندی های دوچرخه برقی بر اساس محل قرارگیری موتور آنها خواهیم پرداخت و مزایا و معایب هر کدام را بررسی خواهیم کرد.

دوچرخه برقی با موتور جلو

موتور این دسته از دوچرخه های الکتریکی در قسمت جلو و بر روی چرخ آنها قرار گرفته است. اغلب دوچرخه های تاشو و همچنین دوچرخه های برقی مقرون به صرفه در این دسته بندی قرار می گیرند.

مزایا

 • موتور به صورت مستقیم به چرخ متصل شده و برای حرکت زنجیرهای محرک چرخ را درگیر خود نمی کند.
 • امکان تنظیم چرخ دنده ها با توجه به نوع کاربرد مورد نظر و سبک دوچرخه سواری در این دوچرخه ها امکان پذیر است.

معایب

 • در این دسته از دوچرخه های الکتریکی برقراری تعادل گاهی چالش برانگیز خواهد بود. زیرا وزن چرخ جلو به دلیل قرار گرفتن موتور سنگین تر از چرخ عقب آن خواهد بود.
 • امکان جداسازی چرخ جلو در صورت نیاز دشوار است.
 • در صورت حرکت در مسیرهای شیب دار، اگر وزن خود را به درستی بر روی دوچرخه تنظیم نکرده باشید، امکان لیز خوردن چرخ جلو وجود دارد.
 • در این دسته از دوچرخه ها به دلیل قرار گرفتن محل موتور، انرژی محرکه اضافی به جای هل دادن شما، از سمت جلو نیروی محرکه تولید کرده و ممکن است حس ناخوشایندی در حین حرکت داشته باشد.

دوچرخه الکتریکی با موتور عقب

همان طور که از نام این دسته از دوچرخه ها نیز پیدا است، موتور آن ها در قسمت عقب و اغلب بر روی چرخ پشتی قرار گرفته است. قیمت این دسته از دوچرخه ها عمدتاً با دوچرخه های موتور جلو برابر و یا نزدیک به آنها است.

مزایا

 • اعمال نیروی کمکی از سمت عقب احساس حرکت طبیعی تری نسبت به دوچرخه های موتور جلو دارد.
 • این دوچرخه ها نسبت به دوچرخه های برقی موتور میانی، زنجیر چرخ ها را کمتر درگیر کرده و احتمال گره خوردن آنها را کاهش می دهند.
 • سفارشی سازی چرخ دنده های این دسته از دوچرخه های الکتریکی آسان تر است.

معایب

 • در این دسته از دوچرخه ها، شما نیازمند یک چرخ عقب مخصوص و ویژه خواهید داشت. به عبارت دیگر تعویض چرخ عقب با یک چرخ معمولی امکان پذیر نخواهد بود.
 • امکان جداسازی چرخ عقب در صورت نیاز دشوار است.
 • توزیع و تعادل وزن بر روی این دوچرخه ها ممکن است دردسرساز باشد. به ویژه در شرایطی که باتری دوچرخه هم در قسمت پشتی آن قرار گرفته باشد، این مسئله بیشتر نمایان خواهد شد. چرا که قرارگیری موتور، باتری دوچرخه و همچنین قسمت اصلی وزن دوچرخه سوار در نیمه پشتی دوچرخه باعث بر هم زدن تعادل آن خواهد شد.

دوچرخه برقی با موتور میانی

نوع سوم دوچرخه های برقی از لحاظ قرارگیری محل موتور، به این دسته از وسیله های نقلیه تعلق دارد. دوچرخه های برقی با موتور میانی نسبت به دو دسته دیگر از مزایایی نظیر ایجاد تعادل بهتر و احساس طبیعی تر بودن در حین حرکت بهره می برند. با این حال این مدل از دوچرخه ها هزینه بیشتری نسبت به دیگر همتایان خود دارند.

مزایا

 • توزیع وزن بسیار متعادل تر به دلیل قرار گرفتن موتور در قسمت میانی و نزدیک به مرکز ثقل وسیله
 • به دلیل مرکز ثقل خاص این مدل از دوچرخه ها، استفاده از آنها در شرایط آفرود و خارج از شهر نسبت به دو مدل دیگر بهتر است.
 • امکان تعویض و یا سفارشی سازی چرخ ها به سادگی وجود دارد.
 • جداسازی و حمل و نقل چرخ ها به صورت مجزا امکان پذیر است.

معایب

 • در این دسته از دوچرخه ها، تنظیمات دنده کار ساده ای نیست. میل لنگ ( شامل پدال و حلقه زنجیر جلو ) قابل تغییر نیستند. با این وجود امکان تغییر مکان کاست ( چرخ دنده ها ) به توپی عقبی امکان پذیر خواهد بود.
 • زنجیر چرخ ممکن است زودتر فرسوده شده و یا با مشکل مواجه شود.

بدون شک موتور دوچرخه یکی از مهم ترین قسمت های یک دوچرخه الکتریکی است. اغلب برندهای مطرح این حوزه تمایل دارند تا ساخت موتورهای دوچرخه را به شرکت های متخصص در این زمینه واگذار کرده و صرفاً وظیفه طراحی و نصب آن بر روی دوچرخه را به عهده داشته باشند. پس اگر قصد خرید دوچرخه برقی را دارید، در کنار توجه به محل قرار گرفتن موتور، به قدرت و کیفیت آن نیز توجه کنید.

کدام باتری برای دوچرخه های برقی مناسب تر است؟

باتری های دوچرخه های برقی معمولاً در اندازه و ظرفیت های مختلفی ارائه می شود. به طور معمول توان این باتری ها بین ۲۵۰ الی ۵۰۰ وات است. همان طور که مشخص است، ظرفیت باتری ارتباط مستقیمی با میزان حرکت با یک بار شارژ کردن و همچنین فراهم کردن توان لازم برای حرکت دارد. برای مثال یک باتری ۲۵۰ واتی در یک سطح صاف نمی تواند مسافتی به اندازه یک باتری ۴۰۰ واتی را طی کند. این مسئله در مورد نیروی کمکی در سطوح شیب دار نیز صدق خواهد کرد.

اگر محل زندگی شما تپه ای و شیب دار بوده و یا قصد پیمودن مسافت های طولانی با دوچرخه برقی خود را دارید، بهتر است از یک باتری با ظرفیت بالا استفاده کنید. اما در غیر این صورت با توجه به هزینه بالای باتری های بزرگ تر، استفاده از یک باتری کم ظرفیت تر نیز می تواند پاسخگوی نیازهای شما باشد.

آیا امکان تعویض باتری دوچرخه برقی وجود دارد؟

معمولاً باتری های یون لیتیوم به مرور زمان فرسوده شده و پس از دو سال استفاده مداوم و سنگین، ممکن است حس کنید ظرفیت و توان اولیه خود را ندارند. از طرفی گارانتی این باتری ها بسیار کوتاه بوده و برای عملکرد صحیح آن در ماه های اولیه کاربرد دارد. پس در هنگام خرید دوچرخه برقی حتماً به امکان جداسازی و تعویض باتری آن توجه کنید. چرا که در غیر این صورت، از اولین لحظه استفاده از دوچرخه عمر باتری و ویژگی الکتریکی آن شروع به افت خواهد کرد و با فرسوده شدن باتری، شما چیزی به جز یک دوچرخه معمولی با وزن بیشتر نخواهید داشت!

همچنین به این نکته توجه داشته باشید که باتری های یون لیتیوم در شرایط سرد و مرطوب مانند انباری و یا گاراژ منازل ( که اغلب دوچرخه ها در چنین شرایطی نگه داری می شوند ) زودتر تخریب خواهند شد. یکی دیگر از مزایای باتری های قابل جداسازی این است که در هنگام عدم استفاده می توانید آن را از دوچرخه جدا کرده و در محل بهتری نگهداری کنید.

 

اثرات زیست محیطی دوچرخه های برقی

دوچرخه های برقی وسایل نقلیه با میزان تولید آلایندگی صفر هستند ، زیرا هیچ محصول جانبی احتراقی از آنها ساطع نمی شود. با این حال ، اثرات زیست محیطی تولید برق و توزیع برق و تولید و بازیافت باتری ها باید در نظر گرفته شود. حتی با توجه به این موارد ، دوچرخه های الکتریکی تأثیرات زیست محیطی قابل توجه کمتری نسبت به اتومبیل ها دارند و به طور کلی از نظر محیطی در محیط شهری مطلوب دیده می شوند.

مطالعه ای که اخیراً در انگلیس انجام شده نشان می دهد که دوچرخه برقی ، اگر به عنوان جایگزین سفر با ماشین استفاده شوند ، توانایی “کاهش میزان انتشار دی اکسید کربن اتومبیل ( CO2 ) در انگلیس تا 50٪ ( حدود 30 میلیون تن در سال )” را دارند.

گفته شده است که بیشترین فرصت ها برای استفاده در محیط های روستایی و شهری است: ساکنان شهر در حال حاضر گزینه های زیادی برای سفر با کربن کم دارند ، بنابراین بیشترین تأثیر در تشویق استفاده در خارج از مناطق شهری خواهد بود. همچنین ممکن است دوچرخه های برقی برای کمک به افرادی که بیشتر تحت تأثیر افزایش هزینه های حمل و نقل قرار دارند ، باشد.

اثرات زیست محیطی مربوط به شارژ مجدد باتری ها را البته می توان کاهش داد. اندازه کم بسته باتری در دوچرخه های برقی ، نسبت به بسته بزرگتر مورد استفاده در اتومبیل الکتریکی ، آنها را کاندیداهای بسیار خوبی برای شارژ از طریق انرژی خورشیدی یا سایر منابع انرژی تجدید پذیر می کند. سانیو با راه اندازی “پارکینگ های خورشیدی” از این مزیت بهره می برد که در آن سواران دوچرخه های برقی می توانند وسایل خود را هنگام پارک در زیر صفحات فتوولتائیک شارژ کنند.

اطلاعات زیست محیطی دوچرخه های برقی انسانی به طور کلی باعث شده است که برخی مقامات شهرداری از آنها استفاده کنند ، مانند لیتل راک و آرکانزاس با دوچرخه های الکتریکی Wavecrest یا پلیس Cloverdale ، کالیفرنیا با دوچرخه های الکترونیکی Zap. تولیدکنندگان دوچرخه برقی چین ، مانند Xinri ، در حال حاضر با همکاری دانشگاه هایی در تلاشند تا فن آوری خود را مطابق با استانداردهای بین المللی زیست محیطی بهبود بخشند ، با حمایت دولت چین که مشتاق بهبود پتانسیل صادرات دوچرخه های برقی ساخت چین است این کار ممکن میشود.

طرفداران دسترسی به مسیرهای دوچرخه کوهستان در مورد ممنوعیت دوچرخه برقی در مسیرهای بیرونی که برای دوچرخه های کوهستانی قابل دسترسی است با اشاره به خطرات احتمالی ایمنی و همچنین احتمال آسیب دوچرخه های برقی به مسیرها بحث کرده اند . با این حال ، مطالعه ای که توسط انجمن بین المللی دوچرخه سواری کوهستان انجام شد ، نشان داد که تأثیرات فیزیکی دوچرخه های کوهستانی برقی با کمک پدال کم ، ممکن است مشابه دوچرخه های کوهستانی سنتی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *